Uzależnieni

Co jest trudne? „Poznać samego siebie”.

Co jest łatwe? „Udzielać rad bliźniemu”.

Tales z Miletu (640?-546 pne)

Uzależnienie polega na zdominowaniu psychiki, a często również fizjologii człowieka przez pragnienie zażycia substancji psychoaktywnej bądź wykonania czynności uznanej za nagradzającą.

W początkowej fazie charakteryzuje ogromną satysfakcją (pobudza obszary mózgu odpowiedzialne za doznawanie przyjemności), wraz z rozwojem człowiek wpada w nałóg, aby funkcjonować na normalnym poziomie. Tzw. abstynencja powoduje znaczne cierpienie.

Droga zawsze prowadzi od używania dla przyjemności, do używania dla uniknięcia przykrości. Kiedy to sobie uświadomisz możesz to zmienić.

Dlaczego tak trudno pozbyć się nałogu/ uzależnienia?

Bowiem za omawianym zjawiskiem stoją procesy mózgowe związane z transportem neuroprzekaźników i budowaniem połączeń synaptycznych.

Można uzależnić się od wszystkiego, co aktywnie wpływa na nasz mózg. Najczęściej ludzie poddają się we władzę substancji (narkotyki, alkohol, leki) bądź czynności (jedzenie, seks, praca, korzystanie z internetu, gry hazardowe, stosowanie przemocy, kupowanie).

Przykład :

Niewielu zwraca uwagę na problem uzależnienia od leków.

Promuje się leki chcą ich wypchnąć jak najwięcej ( przy niskiej cenie tylko duży obrót wygeneruje zysk). Klient/pacjent z uwagi na wszechobecne promocje i reklamy leków traktuje je jak bułki i dobro absolutnie wskazane i nieodzowne w codziennym życiu. Trzeba kupować (bo promocja) i można pożerać bez konsekwencji.

Bez „tabletek” dzień jest nieudany, a jakikolwiek wysiłek ( bieganie, praca, wspinaczka, pływanie etc. ) jest wręcz niemożliwy.

Wspomagamy się i….

Każde zachowanie, które pozwala uzyskać nagrodę lub uniknąć psychicznego dyskomfortu, może przekształcić się w przymus, może nas uzależnić.